CRTICE IZ MALEZIJE
Geografski i klimatski Malezija spada u jugoistočnu Aziju. Administrativno je podijeljena na 13 država i 3 federalna teritorija (Kuala Lumpur - glavni i najveći grad, Putrajaya - administrativno središte zemlje i Labuan na otoku Sabah - međunarodni financijski centar). Sastoji se od malezijskog poluotoka i otoka Bornea (trećina pripada Maleziji, ostatak Indoneziji i Bruneu). Jedna je od najposjećenijih zemalja na svijetu.
KLIMA
Malezija ima tropsku klimu s godišnjim prosjekom od oko 25 stupnjeva celzijusa. Male su godišnje oscilacije u temperaturi, a vlaga u zraku je vrlo visoka - više od 80%. Ima dosta kiše (za vrijeme našeg boravka svaki dan!) uz česte kratkotrajne pljuskove. Kuala Lumpur ima oko 200 kišnih dana godišnje. Navodno najmanje kiše ima od ožujka do svibnja, pa je to najpovoljnije vrijeme za posjetu.
STANOVNIŠTVO I VJERA
70% stanovnika su Malezijci, gotovo 23 % Kinezi (velika i zanimljiva Kinesku četvrt u KL-u) i oko 7% Indijci (koji također imaju svoju Malu Indiju u KL-u). Većinom su muslimanske vjeroispovijesti i žene uglavnom nose hidžab. Manji broj ih je budista i kršćana. U većinu džamija zabranjen je ulaz u turističke svrhe, dok su budistički hramovii i kršćanske crkve otvoreni svima koji su prikladno odjeveni. S time da se prije ulaska u budističke hramove obavezno treba izuti I obuću ostaviti na ulazu. Prema mom iskustvu, uvijek nađete obuću tamo gde ste ju i ostavili!
Nacionalna malezijska džamija KL
20 ZANIMLJIVOSTI O MALEZIJI
1) Malezija je najstariji sultnat na svijetu.
Kedah sultanat je najstariji sultanat na svijetu. Osnovao ga je sultan Mudzafar Shah 1136. godine. Najprije je bio hinduistički, a tek potom islamski.
2) Prvobitno ime Malezije je bilo Zlatni poluotok.
U svojoj knjizi Geographic 150. godine Ptolomej je Maleziju nazvao Zlatni poluotok.
3) Malezija ima himnu neobične prošlosti.
Ona je adaptacija himne Perak sultanata koja je kombinacija francuske pjesme "La Rosalie" I "I shall return".
4) Malezija je 8 puta mijenjala vremensku zonu.
Posljednja promjena bila je 1.1. 1982.
5) Jedno vrijeme Petronas tornjevi su bili najviše zgrade na svijetu.
Sa svojih 451 metara visine Petronas tornjevi su od 1998. do 2004. bili najviši na svijetu. Na 41. I 42. katu, na 170 metara visine, nalazi se most.
Maksimalan broj udaraca je 24, a za maloljetnike 10. Kazni šibanja podložni su svi muškarci (rijetko žene) u dobi između 10 I 50 godina. Silovanje se i nakon 50. kažnjava šibanjem. Naš vodič Ravi (inače mlađi čovjek) je rekao da je u školi u više navrata bio kažnjeni šibanjem.
7) Jimmy Coo, svjetski poznati dizajner cipela rođen u Penangu, Maleziji.
8) Pomelo (voće slično grejpu) potiče iz Malezije.
Jelo od fermentirane rajčice kineski trgovci su donijeli u Melacu, a potom je u 17. stoljeću došlo iu Europu.
10) U Maleziji broj 4 se smatra nesretnim brojem.
Izgovor broja 4 na kineskom se rimuje sa smrti i stoga često umjesto 4. kata imaju 3a.
11) Malezija ima najstariju tropsku prašumu.
130 milijuna godina stara Taman Negara je najstarija tropska prašuma u Maleziji i među najstarijima na svijetu. Posjeta moguća samo uz specijalnu dozvolu.
12) Izbjegavajte nositi žutu odjeću u Maleziji.
Nakon 2016. godine kada su demonstranti nosili žute majice, malezijske vlasti su zabranile nošenje žute odjeće. Teoretski, svatko tko nosi žuto može biti uhapšen pod sumnjom da protestira. Budući da to nije moja boja, ne mogu iz prve ruke potvrditi.
13) Malezija ima više kilometara autoputa od opsega zemljine kugle.
Malezija ima ukupno 66,000 km autoputa, dok je opseg Zemlje 40,000 km
14) Malezija je rotirajuća monarhija.
U Maleziji postoje 9 kraljevskih obitelji. Svakih 5 godina, obavezno u srijedu, na 5 godina izmjenjuju se kraljevi.
15) Mnogi javni WC- i u Maleziji su ekološki.
Mnogi javni zahodi u Maleziji (ili bar u KL-u) su ekološki - imaju slavinu sa crijevom.
16) Malezija spada u sam vrh zemalja po raznovrsnosti svoje flore i faune.
Zbog tropske klime, obilnih padalina (3 metra godišnje!), velikih rijeka i mora, Malezija ima puno različitih i endemskih vrsta flore i faune. Neki od njih su sumatranski nosorog,
pigmejski slon, orangutani sa Bornea, malajski tigrovi, neke vrste morskih kornjača... Od biljaka to su razne vrste orhideja, tropskog drveća i cvijeća.
17) Nacionalni cvijet Malezije je hibiskus.
1960. hibiskus je proglašen nacionalnim cvijetom Malezije. Simbol je hrabrosti, života i naglog rasta i prosperiteta Malezije.
18) Malezija spada među zemlje najbogatije prirodnom gumom i prva je u svijetu po proizvodnji gumenih rukavica.
19) Malezijska zastava slična je američkoj.
Slučajno, baš kao i američka zastava i malezijska se sastoji od crveno bijelih pruga
(simboli odvažnosti i čistoće; 14 pruga simbolizira 13 država+ saveznu vlast) i plavog kvadrata u gornjem lijevom uglu na kojem se nalaze žuti (boja malajskih kraljeva) mjesec i zvijezda (simboli Islama).
To pravilo, doduše, ne vrijedi za cijelu zemlju, nego samo za državu Kelantan.
Za vrijeme našeg boravka u Maleziji posjetile smo samo Kuala Lumpur i Malaccu. U ostalim dijelovima zemlje nismo bile.
KUALA LUMPUR
Neke zanimljivosti:
1) KL je tek 1972. I službeno postao grad
Prije toga bio je rudarsko mjesto koje vuče korijene još iz 1857. godine. Danas Kuala Lumpur ima oko 2 milijuna stanovnika.
2) KL je glavni grad Malezije, ali ne i sjedište vlade
3) Kuala Lumpur znači blatno utočište rijeka
4) Po izboru posjetitelja KL je jedan od 7 svjetskih gradova-čuda (uz Dohu, La Paz, Beirut, Duran, Havanu i Vigan)
5) Malezijski kralj živi u KL-u (ISTANA NEGARA)
ZNAMENITOSTI
1) BATU ŠPILJE
Svakako vrijedne posjeta i treba odvojiti oko 2 sata za razgledavanje. U podnožju se nalazi zlatni kip hinduističkog boga rata Murugana.
Do glavne špilje i hrama vodi 272 šarenih, relativno uskih i strmih stepenice po kojima se uspinjete u društvu majmuna i zapravo nikad ne znate kad će koji skočiti na vas. Ako nemate hranu, veća je vjerojatnost da će vas pustiti na miru. Mi s tim majmunima nismo imale neugodnih iskustava.
Te vapnenačke špilje stare su preko 400 milijuna godina, a kompleks špilja sadrži mnoge hinduistićke hramove. Zidovi špilja su oslikani živim bojama.
2) Petronas tornjevi
Ukoliko se želite popeti na Petronas tornjeve morate bar 2 tjedna unaprijed rezervirati karte (bar u vrijeme našeg posjeta!). Nismo vidjele red za ulazak, pa vjerojatno puštaju samo ograničeni broj posjetitelja. Tornjevi se vide iz svih dijelova grada, pa čak i s prozora našeg hotela. https://www.capitol.com.my/
3) TRG MERDEKA (TRG NEZAVISNOSTI)
Na tom trgu 1957. proglaśena je malezijska nezavisnost i svake godine 31. kolovoza Malezijci se na njemu skupe i svečano obilježe svoj nacionalni blagdan. Na Merdeki se nalazi i zgrada Sultana Abdul Samada koja datira iz kasnog 19. stoljeća I najstarija je u KLu.
4) MENARA KUALA LUMPUR
Za razliku od Petronasa, ovaj toranj je bio dostupan za ulazak I panoramski pogled s njega. Red za ulazak I sigurnosnu provjeru je dugačak i u najboljem slučaju čekanje je 1 sat. Ukoliko niste prethodno online kupili karte trebate dodatno čekati i u redu za karte. Postoje 3 promatračnice, od kojih najniža nije natkrivena, pa se u slučaju kiśe zatvara i vama propadaju karte. Kupljene karte se zbog vremenskih prilika ne mogu mijenjati, niti refundirati, pa su nama propale, te smo morale stati u red i kupiti nove karte za više osmatračnice koje su natkrivene.
5) HRAM THEAN HOU
Ovaj kineski budistički hram spada među najljepše I najposjećenije u KL-u. Hram datira iz 1989. I najveći je hram u jugoistočnoj Aziji. Jedna zanimljivost: u sklopu hrama je I dvorana za vjenčanje. Hram je okružen lijepim vrtovima, od kojih jedan ima i kipove kineskog horoskopa.
6) CENTRALNA TRŽNICA
Centralna tržnica je najstarija tržnica u KL-u. Osim uličnih restorana I dućana ima I natkriveni dio sa lijepim suvenirima.
7) ULICA JALAN ALOR
Pandan zagrebačke Tkalče ili bangkoškog Kao Sana u Kuala Lumpuru je Jalan Alor. To je ulica puna uličnih restorana i kioska s hranom. Nezaobilazno mjesto za probati lokalne specijalitete.
Malacca je glavni grad države Malacca i od KL-a je udaljen manje od 2 sata vožnje autobusom. Grad ima oko 550.000 stanovnika I ima europsku vizuru.
NEKE ZANIMLJIVOSTI O MALACCI
1) KOLONIJALNA PROŠLOST MALACCE VIDLJIVA JE NA SVAKOM KORAKU.
Na početku Malacca je bila malo ribarsko mjesto, da bi poćetkom 16. stoljeća postala portugalska kolonija i važno pomorsko i trgovačko središte. U 17. stoljeću prelazi pod nizozemsku vlast, da bi u 19. stoljeću sporazumno pripala Britancima. Danas Malacca izgleda više europski, nego azijski.
2) MELACCA JE DIO SVJETSKE KULTURNE BAŠTINE
Središnja ulica u gradu je Jonker street, vrlo živopisna ulica koja se navečer pretvara u centar noćnog života. Puno uličnih štandova sa lokalnim specijalitetima, mali dućani, lokalni suveniri...promenada domaćina i stranih posjetitelja. Mnoštvo turista europskog porijekla.
4) MALACCA - GRADSKA TURA TRIKŠOM
Malacca nudi jedinstveno prijevozno sredstvo za razgledavanje grada - trikšu. Grad ih je prepun i nema dvije iste. Izabereš trikšu s određenim motivima, potom glazbu uz koju će te voziti kroz grad i pokazivati znamenitosti. Po noći i svaka ima svoje svjetlosne efekte.
5) MALACCU SE MOŽE RAZGLEDATI I IZ ČAMCA.
Plovidba čamcem kroz Malaccu traje 45 minuta. Šarmantne, slikovite kuće uz rijeku svakako treba vidjeti, no mislim da je puno bolje (i svakako jeftinije) prošetati uz obalu rijeke i na taj način doživjeti i taj dio grada,
Neke KORISNE INFORMACIJE:
1) Za Maleziju nije potrebna viza, ali je unutar 3 dana do ulaska u zemlju potrebno skinuti i popuniti online formulare koji su besplatni.
2) Nakon slijetanja na KL aerodrom, besplatnim aerodromskim autobusom se ide do upravnog dijela zgrade zbog ulaznih formalnosti, tek potom se diže prtljaga.
3) Nacionalna valuta je ringgit, no na većini mjesta primaju i kartice.
4) Cijene su vrlo umjerene. Npr. noćenje za dvije osobe u hotelu u Malacci platile 42 eura
5) Potreban je adapter za struju
6) Voda iz slavine nije pitka
7) Uobičajeno je cjenkati se (osim u finim dućanima u koje nisam zalazila!). Traženu cijenu treba prepoloviti, pa se cjenkati dokle ide.
8) Hrana je fina i sigurna. Probati (i kupiti za sebe ili kao poklon) kaya jam, zelenu kremu od jaja, šećera, mlijeka, kokosa i lišća pandana
I za kraj....
Nisam vidjela cijelu Maleziju nego samo Kuala Lumpur I Malaccu. Po dva dana u svakom gradu je dovoljno da se vidi ono najvažnije I stekne neki opći dojam. Po mogućnosti za posjetu birat ožujak i travanj kada je manja mogućnost kiše i pljuskova.
Primjedbe
Objavi komentar