CRTICE S BALIJA



                                                             (29/12/2024 - 4/01/2025.)

Kad me vozač GRAB-a (azijskog Ubera) pitao koliko stanovnika ima Hrvatska dobro se nasmijao kad sam mu rekla oko 3.8 milijuna. Pita on, zar cijela zemlja samo toliko?! Pa  nas ima više samo na Baliju, a to je mali otok. Zaista, Bali je mali (čak se i rimuje!), ali vrlo osebujan otok u Indoneziji. Površinom deset puta manji od Hrvatske, a ima više stanovnika. Geografski I klimatski spada u jugoistočnu Aziju i definitivno je jedno od najpopularnijih turističkih odredišta na svijetu.  Turizam je glavna privredna grana na otoku (80% prihoda), a uz njega važna je i poljoprivreda.  Najčešći posjetioci su Indonežani, Australci, Europljani i Kinezi. 

KLIMA
Baš kao i ostatak jugoistočne Azije Bali ima tropsku klimu koju karakteriziraju visoke temperature i vlaga tijekom cijele godine. Postoje dva godišnja doba: suho  (od travnja do listopada) i vlažno (od studenog do ožujka). To je obratno od Tajlanda, pa ukoliko se netko dvoumi između te dvije zemlje, treba uzeti u obzir termin putovanja. Mi smo na Baliju bile u vlažno doba i svaki dan je bila kiša. Ne cijeli dan i brzo se osušilo, ali kiše je bilo dosta. Bilo je ugodno, toplo, 27-30 stupnjeva celzijusa, s dosta vlage. U suhom dijelu godine se temperature navodno penju i do 37 stupnjeva.

JEZIK I VJERA
Bali je dio Indonezije, ali ima svoj posebni balijski jezik koji je različit od indonezijskog. Imaju I svoje posebno pismo, dok se ostatak Indonezije služi latiničnim pismom.  Većina Balinežana govori oba jezika - i balijski i indonezijski,  a mnogi i teško razumljivi engleski. I dok je ostatak Indonezije dominantno muslimanski, Balinežani su hinduisti s lokalnom varijantom. To znači da je balijski hinduizam kombinacija  hinduizma i budizma uz lokalne primjese. Već na prvi pogled Balinežani se razlikuju od ostalih Indonežana. Balinežani nose sarije, Indonežanke hidžab.

NOVAC I CIJENE
Kao i u ostatku Indonezije na Baliju koriste indonezijske rupije. Zbog visoke inflacije cijene su na prvu jako visoke I zbunjujuće  (na tisuće rupija), no kad ih konvertirate u eure sve ispada vrlo jeftino. Npr. profesorska plaća na Baliju je milijun i pol indonezijskih rupija, što zvuči jako puno. Kad to pretvorite u eure plaća im je 90 eura. Cijena stana s režijama na Baliju je  oko 800,000 indonezijskih rupija, tj. manje od 50 eura. Zbog tako niskih cijena Bali je, zajedno sa Tajlandom, omiljena adresa digitalnih nomada i američkih, europskih i, naročito, australskih umirovljenika koji tamo mogu vrlo komotno živjeti od svojih prihoda.

PROMET
To je definitivno slaba točka Balija. Za male udaljenosti potrebno je puno vremena. Ceste su im uske, promet  kaotičan. Dominiraju motori i skuteri (nisam skužila razliku) koji se provlače između auta u oba smjera. Auti voze brzinom od 20-40 km na sat1. Sa 40 već jure! Nesreće su rijetke i uz tako male brzine nisu ozbiljne. Gužve ogromne. Za prijeći 20 km treba više od 2 sata. Još kad padne kiša ili pljusak....





30 ZANIMLJIVOSTI O BALIJU


1)  Za razgledavanje otoka nema autobusa, nego ovisite  o autima i motorima/ skuterima.
Autobusa  gotovo da i nema. Turističke ture po otoku se uglavnom odvijaju uz pomoć GRAB-a ili iznajmljivanjem privatnih auta s vozačem na cijeli dan. Cijene su pristupačne, naročito ako nekoliko vas dijeli jedan auto. Ukoliko je netko zainteresiran imam brojeve dva vozača s kojima smo mi bile zadovoljne. Ako idete u vlastitom aranžmanu kao nas dvije može se sa vozačem dogovoriti i da vam sastavi itinerar za nekoliko dana. Uz njegovo vodstvo na lošem engleskom. Pristojno je i ostaviti napojnicu jer su im plaće male. Zbog kaotičnog prometa malo koji stranac iznajmljuje auto,  eventualno skuter. Voze lijevom stranom.






2) SVAKA KUĆA IMA SVOJ  HRAM
Na ulazu u svaku kuću nalazi se hram, iza kojega je  dvorište, a u njemu nekoliko manjih kućica ili dijelova u kojima  živi nekoliko generacija iste obitelji. Tako su obitelji na okupu, a opet svaka ima svoj prostor.



3) Nakon udaje žena živi s obitelji muža, u istom kompleksu kuća.

4) Bali je dio koraljnog trokuta.
Cijeli otok okružen je koraljnim grebenima u kojima ima oko 500 različitih vrsta koralja i 37% svih vrsta tropskih riba koraljnog grebena.

5) GARUDA WISNU KENCANA (GWK) je najviši kip u Indoneziji.
Kip je visok 121 metar I nalazi se u GWK  parku kulture.  To je najviši spomenik nekom hinduističkom bogu i spada među najviše kipove na svijetu.  Okružen je parkovima, a  svakih sat vremena u amfiteatru na ulazu u park su folklorni plesovi (uključeno u ulaznicu).





 6) Bali koristi 3  različita kalendara.
Bali ima 3 kalendara: SAKA (sličan  našemu, 12 mjeseci temeljenih na mjesečevim mijenama),  PUKWON (Balinezijski kalendar, 210 dana) i GREGORIJANSKI. Saki i Pukwon se češće koriste.

7) Balinežani slave rođendan dva puta godišnje.
Prvi put po međunarodnom, Gregorijanskom kalendaru, a drugi put prema svom lokalnom Pukwon kalendaru prema kojemu rođendan pada svakih 210 dana. Na ovaj drugi rođendan  prinose žrtve zahvalnosti I organiziraju male popratne ceremonije.


8) Za Novu Godinu cijeli Bali stane.
Ne našu, nego njihovu Novu Godinu! Ove godine ona pada 29.ožujka 2025. Počinje u 6 ujutro i traje 24 sata. Tada se gase sva svjetla, vlada tišina i Balinežani meditiraju. Ukoliko se u to doba zateknete na Baliju, poštujte njihove običaje i ne pravite buku!  Mi smo bili u vrijeme naše Nove godine koja se dočekuje  kao i drugdje u svijetu: mnoštvo ljudi, domaćih i stranaca na plaži, u kafićima, vatromet do dugo u noć...


9) Vjera i vjerski rituali duboko su utkani u svakodnevni život Balinežana.
Balinežani svaki dan obavezno ujutro, a često i preko dana u svojim kućnim hramovima, ali i na ulici ispred  dućana, restorana, hotela, u autu.... ostavljaju  Canang Sari, prinose  zahvalnosti hinduističkom bogu. To su  male ručno rađene košarice od  lišća palme punjene cvijećem, hranom, cigaretama i mirisnim štapićima. Izrađuju ih žene, a mogu se i kupiti gotove.  Strogo je zabranjeno gaziti po njima.





10) Bali ima 3.5 hrama na svaki kvadratni kilometar.
Na cijelom otoku ima preko 20,000 hramova. Na svakom koraku hram!





11) Na Baliju je pristojno ostaviti malo hrane na tanjuru.
Za razliku od Japana I nekih  drugih zemalja gdje se smatra nepristojnim ostaviti hranu na tanjuru, na Baliju je običaj ostaviti malo hrane kao zahvalu za  Canang Sari. 


12) Bali u svom sastavu ima i 4 otoka.
U sastavu Balija su I 4 otoka : Nusa (=otok) Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan I Nusa Gili. Nusa Penida je poznat po krasnim morskim pejzažima, tirkiznom moru (čak i u sezoni monsuna!) I mogućnostima ronjenja.  Lijep jednodnevni izlet: autom do Sanura, potom motornim čamcem do otoka, otamo privatnim autom po otoku. Unatoč velikim gužvama vrijedi posjetiti!






Na ostalima nisam bila.


13) Bali ima 4 aktivna vulkana.
Na Baliju postoje 4 aktivna vulkana od kojih su samo Agung i Batur dostupni za posjetiti.  Balinežani svoje vulkane smatraju svetima, a Agung im je duhovni centar. Svi hramovi na Baliju gledaju prema  Agungu i lokalni stanovnici nastoje spavati tako da su okrenuti prema tom vulkanu. Stručnjaci vjeruju da bi Agung mogao erumpirati u narednih 100 godina. Batur uz svoje rubove ima 4 sela i veliki krater s jezerom u sredini.



14) Većina Balinežana na ruci nosi Tridatu narukvicu koja ima vjersko značenje.
Ta trobojna narukvica se uvijek nosi na desnoj ruci i simbol je poslušnosti trima hinduističkim bogovima Brahmi (crvena boja), Wisnu ( crna boja) i Shivi (bijela boja). Te boje također simboliziraju i 3 životne faze: rođenje, život i smrt. Balinežani smatraju da ih ta narukvica štiti od raznih životnih nedaća. Inače, te narukvice izrađuju svećenici u posebnim ceremonijama.



15) Prvih 105 dana života balinežanske bebe ne smiju nogama dodirnuti tlo.
Na Baliju bebe posvuda nose  jer prvih 105 dana bebe ne smiju dodirnuti tlo. Bebe se smatraju  božanskim  bićima. 105. dana nad njima se vrši obred nakon kojega se mogu spustiti na tlo.

16) Zabranjeno je Balinežane dirati po glavi!
Na Baliju glavu smatraju najsvetijim dijelom tijela, te je za njih diranje glave  uvredljivo. To se odnosi i na djecu.

17) Terasasta polja riže na Baliju  zaštićena su  svjetska baština.
Terasasti uzgoj riže  na obroncima brda po tradicionalnom  balinežanskom principu navodnjavanja poznat je kao subak. Sistem potiče iz 9. stoljeća i predstavlja finu mrežu međusobno spojenih kanala koji ravnomjerno natapaju nasade riže. Zbog planinskih jezera, blage klime i bogate vulkanske zemlje, nakon turizma uzgoj riže drugi je najvažniji izvor prihoda na Baliju.  Imaju tri žetve godišnje, zadnja bila mjesec dana prije našeg posjeta. 








18) Na Baliju se proizvodi najskuplja i najekskluzivnija kava na svijetu - kopi luwak.
Kopi luwak je kava koja se dobiva nakon što cibetke (divlje životinje iz porodice mačaka) pojedu i djelomično probave zrna kave. Nakon toga iz njihovog izmeta se izdvajanju poluprobavljena zrna kave i dalje prerađuju. Prilikom posjeta plantaži kave probala i kopi luwak. Dojam: ništa posebno, možda malo intenzivniji okus od obične kave. Ali zato puno skuplja!





19) Posvuda po otoku psi slobodno šeću. I svi su slični!
Posvuda po otoku slobodno šeću psi ili letargično drijemaju uz cestu. Najprije sam mislila da su to psi lutalice, a onda su mi vozači rekli da svi ti psi imaju vlasnike. Ujutro kad vlasnici idu na posao pse puste van da se međusobno druže. Navečer se svaki vrati svojoj kući.  Svi su im psi slični! Valjda one finije ne puštaju iz kuće.





20) Na Baliju postoje samo 4 imena ovisno o redoslijedu rođenja. 
Ovisno o redoslijedu rođenja  na Baliju postoje 4 imena. Prvorođeni  sin je Wayan, (eventualno Putu ili Gede.), drugorođeni Made (ili Kadek), trećerođeni Nyoman (ili Komang) I  četvrtorođeni Ketut. Ako se rodi 5. sin  sve ispočetka, samo se još doda Balik,  što znači ponovo. Dakle peti sin bi bio Wayan Balik, tj opet Wayan.  Za žene se samo doda prefiks Ni, dakle:  Ni Wayan, Ni Made, Ni Nyoman I Ni Ketut. Naš vozač je bio Ketut, znači 4. sin u obitelji. Ono što našeg Ketuta razlikuje od svih ostalih u radijusu od 50 metara je - prezime!

21) Batik je indonezijska kulturna baština .
Iako autohtono sa Jave, prije 50ak godina batik se počeo proizvoditi i na Baliju. U Ubudu se mogu posjetiti razne umjetničke radionice u kojima se izrađuje nakit, batik, rezbari drvo, slika...Izrada batika koju lokalne žene na licu mjesta demonstriraju vrlo je zanimljiva.  Mogu se I kupiti lijepi gotovi  proizvodi  po pristupačnim cijenama.









22) I Bali ima svoje gastarbeitere!
Među vozačima i ostalim radnicima u turizmu ima i dosta gastarbeitera. Balinežani ih zovu Javanci. Mnogi otočani nisu oduševljeni što im "dotepenci" uzimaju kruh, naročito zato što ostatak Indonezije ima viši standard od Balija i Balinežani ne traže kruha izvan svog otoka.  Bar tako kažu.

23) Ubud je kulturna prijestolnica Balija.
Ubud je malo slikovito mjestašce smješteno između rižinih polja, vodopada I plantaža kave.  Osim lijepih hramova, mjesto je I poznato kao centar joge i raznih umjetničkih radionica.  Iz Ubuda se ulazi i u Svetu šumu majmuna, te ih se ponegdje može vidjeti i po gradu, jer majmuni očito ne poznaju granice. 







24)  Bali znači žrtva.
Ime potiče iz 10. stoljeća. Bali još I zovu Otok bogova.

25) Bali je nekoć bio nizozemska kolonija.
Kao i cijela Indonezija i Bali je bio nizozemska kolonija, no puno kraće nego ostatak Indonezije.  U drugom svjetskom ratu Bali je je bio pod japanskom okupacijom.

26) Posjedovanje I preprodaja droge na Baliju se strogo kažnjavaju.
Za posjedovanje marihuane  dobiva se 12 godina zatvora, a za proizvodnju i preprodaju doživotni zatvor ili smrtna kazna. Pa tko voli, nek izvoli!

27) Država Indonezija plaća hinduističke svećenike na Baliju.
Iako je Indonezija većinski muslimanska zemlja,  balinezijski svećenici plaćeni su iz proračuna.

28) Brušenje očnjaka kao čin stupanja u zrelost.
Nakon ulaska u pubertet mladi muškarci i žene prolaze ritual brušenja očnjaka da budu u razini s ostalim zubima. Ritual nadgleda brahmanski svećenik. Vjeruju da se tim činom oslobađaju zlih  osobina poput bijesa, pohlepe,  ljubomore...

29) Kremiranje nakon ukopa.
Balinežani vjeruju da se kremiranjem njihove duše sele u više sfere. Kremiranje je velik događaj i  popraćeno je  uličnim  ceremonijama. Budući da je to skupo, u većini slučajeva najprije slijedi ukop, a tek potom, kad ih se skupi više, I  ceremonija kremiranja. Ponekad je razmak između ukopa i kremiranja i nekoliko godina.





30) Osim bijelih pješčanih plaža Bali  ima i crne pješćane plaže.
Crni pijesak na  plažama rezultat je vulkanskih erupcija. Zbog svog vulkanskog porijekla  crni pijesak navodno nježno masira tijelo. Osim toga i sadrži razne minerale i elemente koji su korisni za kožu.







MAJMUNSKA POSLA

Majmuni svakako zaslužuju posebno poglavlje kad je riječ o Baliju. Smatraju ih svetim životinjama i čuvarima hramova.  Dva su mjesta gdje smo imali bliski susret s njima:

1) Sveta šuma majmuna u Ubudu
Nalazi se na izlazu iz Ubuda I tu se usred prašume nalaze 3 hrama. Na tom području  raspoređeni u zajednice živi nekih 1200 majmuna.  Već na ulazu su istaknuta jasna pravila za sve posjetitelje koji ulaze u majmunsko društvo: paziti na imovinu, (naročito nakit, mobitel, naočale), ne gledati ih u oči, ne trčati pred  njima, ne paničariti...Lako je to reći! No, teško je kontrolirati strah kada sve oko tebe vrvi od majmuna raznih veličina i ćudi. Osobno nisam imala nekih neugodnosti s njima. U odnosu na one iz Uluwatu, ovi, ubudski majmuni,  su prava gospoda! Mojoj prijateljici je jedno majmunsko spadalo pokušalo iz ruksaka izvaditi kišobran, ali je ona bila brža od njega, pa je odustao. Najgore čemu  sam svjedočila bilo je skakanje na ljude, ali bez ugriza i ogrebotina. Ne vole besplatno pozirati, pa okrenu leđa kad ih pokušate slikati. Ali za bananu može! Ako želite sliku s majmunom čuvar mu ponudi bananu i onda može!












2) Uluwatu 
U ubudsku šumu majmuna posjetitelji dolaze zbog  majmuna. Oni su tu glavna atrakcija. U Uluwatu dolaze usprkos majmunima vidjeti hram i prirodu.  Uluwatu je jedan od najpoznatijih i najposjećenijih hramova na Baliju. Ne znam je li to slučajno, stvar vremena,  doba dana ili nekih drugih okolnosti, ali ovi majmuni su se ponašali kao drumski razbojnici. Dok smo u grupi stajali i slikali hram i prirodu, samo smo čuli krik i  vidjeli majmuna s naočalama. Brz ko munja čovjeku do mene skinuo je  naočale i pobjegao s njima. Najprije ih je studiozno promatrao, potom pokazao vlasniku i čekao otkupninu. Kad nije dobio bananu naočale je potrgao i bacio.






Nakon nekog vremena ista situacija, ali drugi akteri. Taj drugi čovjek je imao sreću da je u blizini bio čuvar koji je njegove naočale otkupio bananom. Malo kasnije, par metara od mene, novi incident.  Žena hoda u japankama i u hodu majmun joj s noge mazne japanku  i pobjegne na drvo. Koji majstor moraš biti za to! Srećom,  tu je bio čuvar I trampa je opet bila  uspješna - japanka za bananu!  Nedugo poslije jedan majmunski huligan zaskočio je mladu djevojku ispred mene. Nije joj ništa maznuo, ali je bio uporan sve dok ga čuvar nije otjerao praćkom.


 
Sve u svemu, meni zastrašujuća iskustva i jedva sam čekala da se maknem od te majmunske mafije.




Neke (nadam se) korisne informacije:

1) Za ulazak u Indoneziju (Bali) potrebna je viza. Najjednostavnije ju je dobiti pri ulasku  u zemlju, cijena 35€.  Potom morate skenirati i ispuniti carinsku deklaraciju.
2) Voda iz slavine nije za piće. Službeno led kupuju, pa su ledena pića sigurna. Iz prve      ruke mogu reći da to ne mora biti tako. Prijateljica imala probavnih problema zbog    leda u sokovima.
3) Hrana je fina, svježa i sigurna.
4) Potreban poseban adapter za struju
5)  Za ulazak u hramove dobijete sari
                   





ŠTO VIDJETI?

 UBUD: ,   umjetničke radionice, Sarawati
  

                     Pura Tirta Empul,

                       Ubud Palace


                   

Tegenungan vodopad
                    
                    
                    

                             Goa Gajah

          
          Tagallang rižino polje

          Besaki hram

          Šuma majmuna 
          

                         Tanah  lot

        
       
                       
                          Uluwatu

            
                     Pura Gunung Kawi
            

Nusa Penida 





I ZA KRAJ...

Bez obzira na kišu, gužve i kaos u prometu Bali je definitivno poseban otok koji ima svoju ljepotu i šarm. Ljudi su jednostavni, gostoljubivi i susretljivi I za vrijeme cijelog boravka sam se osjećala ugodno i sigurno. Usprkos velikom broju zapadnih turista Bali se odupro trendu internacionalizacije i  uspio sačuvati svoju autohtonu kulturu i  običaje  koji ga čine tako jedinstvenim i atraktivnim.
















Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

CRTICE IZ JAPANA

Moja Tajlandska avantura